بهترین کتاب عزت نفس: معرفی بهترین کتاب‌های عزت نفس

بهترین کتاب عزت نفس

باتوجه به نکات گفته شده در نوشته «تعریف عزت نفس»، عزت نفس یکی از نیازهای مهم و اساسی زندگی بشر است.

در این نوشته قصد داریم چندین کتاب که به عنوان منابع مهم در طراحی دوره عزت نفس، دوره عزت نفس رایگان و دوره رایگان عزت نفس استفاده کرده‌ایم را به شما معرفی کنیم. انتخاب بهترین کتاب در مورد عزت نفس، کاری نیست که با چشمان بسته آن را انجام دهیم؛ زیرا قرار است ساعت‌ها وقت و انرژی برای مطالعه آن بگذاریم و در نهایت باید چیزی در مورد عزت نفس، اهمیت و فواید آن به دانش ما بیافزاید و به بهبود کیفیت زندگی ما کمکی کند.

بنابراین برای پیدا کردن بهترین کتاب در مورد عزت نفس به نکاتی لازم است، توجه کنیم تا انتخاب درستی داشته باشیم. در این نوشته سعی کردیم با توجه به این نکات، لیستی از بهترین کتاب‌های عزت نفس را به شما معرفی کنیم.

 

نکاتی که پیش از انتخاب بهترین کتاب برای افزایش عزت نفس باید بدانیم

  1. به دنبال منابع اصلی بروید
  2. انتخاب موضوع درست
  3. انتخاب کتاب با عنوان درست
  4. توجه به نام نویسنده
  5. توجه به نام مترجم
  6. توجه به نام ناشر
  7. توجه به بخش‌ها و فصل‌ها
  8. توجه به لحن و زبان ترجمه
  9. تمرین محور بودن کتاب درمورد عزت‌نفس
  10. دوباره خوانی کتاب

Self-Esteem and Positive Psychology

 

۱. به دنبال منابع اصلی بروید

قبل از اینکه برای انتخاب بهترین کتاب برای عزت نفس به موضوعات جزئی بپردازیم در همین جا یک نکته را یک بار برای همیشه توجه داشته باشم و رعایت کنیم:

در انتخاب کتاب در مورد عزت نفس، انتخاب نسخه‌های اصلی اولویت‌مان باشد.

رعایت این نکته نه تنها برای انتخاب کتاب در مورد عزت نفس باید رعایت شود؛ بلکه برای انتخاب هر کتاب دیگری نیز بهتر است مد نظر قرار دهیم.

زیرا کتاب‌هایی که مستقیماً از قلم نویسنده به بیرون راه یافته باشد، نسبت به اینکه ترجمه شده باشد، معمولاً بسیار اثر بخش‌تر است.

تنها در صورتی به سراغ کتاب‌های ترجمه شده برویم که علاوه بر اینکه به زبان نویسنده آشنایی نداریم، آن موضوع خیلی تخصصی باشد و درک مطالب نویسنده فراتر از دانش و فهم ما باشد.

بهترین کتاب برای عزت نفس

 

۲. انتخاب موضوع درست برای انتخاب بهترین کتاب عزت نفس

در انتخاب کتاب برای عزت نفس، پیش از آنکه کتابی را خرید کنیم به این نکته توجه کنیم که آیا موضوع درست را انتخاب کرده‌ایم؟ آیا موضوع کتاب به درک یا حل مشکلمان کمکی می کند؟

به عنوان مثال: اگر می‌دانیم که در زمینه کمال‌گرایی ضعف داریم، بهتر است تا مستقیماً به سراغ مطالعه برترین کتاب‌هایی برویم که به صورت اختصاصی در زمینه کمال‌گرایی نوشته شده‌اند.

اما اگر می‌دانیم که در مورد عزت نفس دچار یک ضعف کلی هستیم و یا میخواهیم عزت نفس خود را به صورت همه جانبه ارتقا دهیم و یا اصلاً در مورد موضوع عزت نفس درک و شناخت درستی نداریم، در این صورت بسیار خوب است که به سراغ کتاب‌های عزت نفس برویم.

بهتر است به این بیندیشیم که در چه زمینه ای عزت نفس ضعف داریم و در چه زمینه ای از عزت نفس میخواهیم قوی شویم؟ سپس بهتر است به سراغ کتابی برویم که به همان موضوع مد نظر ما، به صورت تخصصی‌ پرداخته است.

برای بررسی اینکه در چه مواردی از عزت نفس ضعف داریم یا قوی هستیم، می توانیم از «تست عزت نفس یا همان پرسشنامه عزت نفس» استفاده کنیم.

 

۳. انتخاب عنوان درست در انتخاب کتاب برای عزت نفس

هنگام بررسی و انتخاب کتاب در مورد عزت نفس به عنوان‌های کتاب توجه کنیم. گاهی برخی از مترجمان و ناشران عنوان‌های اصلی کتاب را تغییر میدهند و عنوان انتخابی خود را برای کتاب قرار میدهند.

در حالی که ممکن است شما از این موضوع اطلاع نداشته باشید، ممکن است در پیدا کردن کتاب با عنوان مد نظرتان به مشکل بر بخورید.

حواستان به عنوان‌های متشابه باشد. برخی از ناشران، مترجمان و یا نویسندگان برای جلب توجه مخاطبان به کتاب‌های خود، ممکن است از عنوان‌هایی مشابهِ عنوان‌هایِ کتاب‌هایِ پر فروش، برای کتاب‌های خود استفاده کنند.

همچنین گاهی ممکن است از عنوان‌های جذاب و فریبنده برای کتاب‌های خود استفاده کنند در حالی که ممکن است محتوای کتاب با آنچه که عنوان کتاب ادعا می کند همخوانی نداشته باشد.

 

۴. توجه به نام نویسنده کتاب عزت نفس

توجه به نام نویسنده یکی از مهمترین نکات لازم پیش از خرید کتاب در مورد عزت نفس است. بهتر است نویسندگانی را انتخاب کنیم که در این حوزه تخصص دارند و سال‌ها به صورت تخصصی در آن حوزه فعالیت کرده اند. قطعاً رعایت چنین نکته ای در انتخاب بهترین کتاب در مورد عزت نفس به ما کمک بسیاری خواهد کرد. 

همچنین اگر کتابی که تهیه می کنیم، به زبان اصلی است بتوانیم به زبان اصلی مطالعه کنیم، این می تواند موجب شود تا ارتباط نزدیکتری با نویسنده کتاب و مفاهیمی که نویسنده توسط کتابش منظور دارد تا به مخاطب خود منتقل کند، برقرار کنیم.

در غیر این صورت باید به سراغ نسخه‌های ترجمه شده  آن برویم. در این صورت توجه به نام مترجم بسیار حائز اهمیت می شود.

 

۵. توجه به نام مترجم کتاب در مورد عزت نفس

اگر کتابی که برای افزایش عزت نفس انتخاب کرده‌ایم ترجمه شده باشد، توجه به نام مترجم از ضروریات است. پیش از خرید کتاب تحقیق کنید که کدام مترجم در حالی که همچنان اصل موضوع کتاب که نویسنده اصلی روی آن متمرکز بوده را حفظ کرده و کتاب را به زبان قابل فهم تری ترجمه کرده است.

اگر در انتخاب کتاب به سراغ مترجم‌هایی برویم که در حوزه مربوط به کتاب‌های عزت‌نفس دارای سابقه درخشانی اند، می‌تواند انتخاب معقولانه تری باشد.

 

۶. توجه به نام ناشر در انتخاب کتاب در مورد عزت نفس

یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب بهترین کتاب برای عزت نفس باید رعایت کنیم، توجه و دقت به نام ناشر کتاب است. این موضوع به این دلیل اهمیت دارد که توجه به نام ناشر این آگاهی را می دهد که اگر کتابی با نام ناشری مشابه گرفته بودیم؛ ولی از کیفیت خوبی برخوردار نبود، می‌تواند زنگ هشداری باشد تا در انتخاب آن کتاب با همان نام ناشر، تجدید نظری داشته باشیم. 

از طرفی با توجه به نام ناشر، نام آن دسته از ناشرانی که کتابهای خوبی ارائه کرده بودند را در خاطر می سپاریم و این کار انتخاب‌های بعدی‌مان در خرید بهترین کتاب در مورد عزت نفس و یا هر کتاب دیگری را آسانتر می کند.

 

۷. توجه به بخش‌ها و فصل‌های کتاب‌های عزت‌نفس

توجه به بخش‌ها و سرفصل‌ها در انتخاب بهترین کتاب در مورد عزت نفس بسیار نکته مهمی است. زیرا شما با نگاه کردن به این قسمت از کتاب می توانید متوجه شوید که آیا موضوعاتی که نویسنده در مورد آنها نوشته است، همان موضوعات مورد نیاز ما هستند یا خیر. از طرفی با نگاه کردن به این بخش میتوان به نظم و ترتیب و مرتبط بودن موضوعات کتاب نیز پی برد.

 

۸. توجه به لحن و زبان ترجمه کتاب

طبیعی است که هر چه نویسنده از عبارات و کلمات و اصطلاحات تخصصی در کتاب استفاده کرده باشد، فهم جمله‌ها می تواند سخت تر باشد.

از طرفی هر چه نویسنده از اصطلاحات و عبارات قابل فهمتر و حتی جمله بندی‌ها با ساختار درست‌تری استفاده کرده باشد، منطقی است که خیلی بهتر بتوان کتاب و حرف‌های نویسنده را متوجه شد.

 

۹. تمرین محور بودن کتاب‌های عزت نفس

همان طور که در تعریف عزت نفس گفته‌ایم، عزت نفس یک مفهوم است و به درک و فهم ما مرتبط است. در حقیقت یکی از ویژگی‌های کتاب برای عزت نفس خوب، تمرین محور بودن آن است. البته که این یک الزام نیست؛ اما برای کسی که می‌خواهد عزت نفس خود را بهبود دهد، بسیار ضروری است.

یعنی یکی از ویژگی‌های یک کتاب عزت‌نفس قوی این است که بخش زیادی از آگاهی و افزایش عزت نفس خواننده از طریق تمرین‌ها و اقدامات عملی که کتاب توصیه می کند، کسب شود. در غیر این صورت خواندن چیز زیادی به عزت نفس خواننده افزوده نخواهد شد. 

 

۱۰. برنامه ریزی برای مرور دوباره کتاب و تاثیر بیشتر در اثر بخشی آن

مواردی را که در بالا اشاره کردیم، میتوانند در انتخاب کتاب در مورد عزت نفس به ما کمک کنند. اما برای اینکه کتابی به یک کتاب خوب، برای ما تبدیل شود مطالعه دوباره و دقیق‌تر آن کتاب است. به این دلیل که مطالب ارائه شده در کتاب را بهتر درک کنیم و بتوانیم به بهترین شکل ممکن به عمل در بیاوریم.

 

معرفی کتاب شش ستون عزت نفس و ویژگی‌های آن

یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه عزت نفس، کتاب شش ستون عزت نفس است. این کتاب توسط نویسنده آمریکایی به نام ناتانیل براندن نوشته شده و در سال 1379 توسط مهدی قراچه داغی ترجمه شده و توسط انتشارات نشر نخستین ترجمه شده است. این کتاب دارای 304 صفحه و هفده فصل است.

six pillars of self esteem-min بهترین کتاب عزت نفس

 

کتاب شش ستون عزت نفس یکی از که توسط مترجم آقای مهدی غراچه داغی به نام روانشناسی عزت نفس به چاپ رسیده است و توسط نشر نخستین منتشر شده است، یکی از بهترین کتاب‌های عزت نفس است؛ زیرا تمام نکاتی را که در این نوشته به آن اشاره کرده‌ایم را دارا است. در ادامه به لیستی کامل تر از کتاب‌های عزت نفس اشاره می کنیم تا بتوانید آشنایی بیشتری نسبت به آن‌ها داشته باشید و به انتخابتان کمکی کرده باشیم.

 

psychology of self esteem book front-min بهترین کتاب عزت نفسpsychology of self esteem book back-min

 

بررسی دروس متمم به عنوان بهترین کتاب در مورد عزت نفس

کارگاه آموزشی عزت نفس در وبسایت متمم می تواند یکی دیگر از بهترین کتاب‌های عزت نفس برای بهبود عزت نفس باشد. اگرچه محتوایی که در وبسایت متمم ارائه میشود از جنس کاعذ و کتاب نیست، اما به تجربه ما، این وبسایت استانداردهایی را رعایت کرده است که محتوایی را که در اختیار شما قرار می دهد، نتیجه‌های مشابه با مطالعه کتاب و حتی بیشتر کسب می کنید. اگر میخواهید درک درستی از عرت نفس داشته باشید توصیه اکید ما این است که سری به دروس عزت نفس در متمم این مجموعه بزنید و از مطالب آن استفاده کنید. شاید در فرصتی مناسب درباره متمم و اهمیت حضور در متمم مطلبی اختصاصی ارائه دهیم.

motamwm.org self esteem lessons

 

لیست بهترین کتاب‌های عزت نفس و اعتماد به نفس

کتاب‌های بسیاری در مورد عزت نفس و هر آنچه که مربوط به عزت نفس است در سراسر دنیا منتشر شده است.

اما ما در اینجا سعی می‌کنیم کتاب‌هایی را به شما معرفی کنیم که نویسندگان آن‌ها به نوعی در ترویج فرهنگ توجه به عزت نفس و مفهوم عزت نفس و آگاهی بخشی نسبت به این موضوع در کل دنیا پیشرو بوده‌اند. کتاب‌هایی همچون:

نام کتاب نویسنده مترجم عنوان انتخابی مترجم مشاهده جزئیات بیشتر
شش ستون عزت نفس ناتانیل براندن مهدی قراچه داغی روانشناسی عزت نفس کتاب روان شناسی عزت نفس اثر ناتانیل براندن
روانشناسی عزت نفس ناتانیل براندن
چگونه عزت نفس خود را ارتقا دهیم ناتانیل براندن
قدرت عزت نفس ناتانیل براندن The power of self-esteem
هر روز عزت نفس ناتانیل براندن Self-Esteem Every Day
عزت نفس در کار ناتانیل براندن Self Esteem at Work
عزت نفس زنان ناتانیل براندن A Woman’s Self-Esteem
عزت نفس و روانشناسی مثبت  کریستوفر جی مراک کتاب عزت نفس (تحقیقات، نظریه‌ها و کاربرد) 
پازل کم عزت نفس روی بامایستر
تحلیل رفتار متقابل ون جونز، یان استوارت دکتر بهمن دادگستر کتاب تحلیل رفتار متقابل
شکاف اعتماد بنفس راس هریس
چگونه کمال‌گرا نباشیم  استفان گایز نرگس محمدی کتاب چگونه کمال‌گرا نباشیم
 نظریه انتخاب ویلیام گلاسر
صراحت تمام عیار کیم اسکات سعید قدوسی‌نژاد
اصل گرایی گرگ مك كيون دكتر بهنام شاهنگيان، مهدي مصلحي کتاب اصل گرایی
بهبود عزت و نفس: نظریه‌ای وجودگرایانه برنامه‌ای عملی کرریستوفر جی مراک امیر تهرانچی، فاطمه موحد کتاب بهبود عزت نفس
Psycho-Cybernetics Maxwell Maltz ماکسول مالتز  

 

کتاب عزت نفس: مسیر اصلی خوشبختی

تیم محتوایی جهان‌شو برای شما یک محصول ارزشمند برای شما تهیه کرده است.

شما می‌توانید از طریق کتاب زیر هر آنچه که لازم است تا درباره عزت نفس بدانید را داشته باشید.

از طریق گزینه زیر می توانید این کتاب را تهیه کنید.

کتاب مسیر اصلی خوشبختی

 

منابع این نوشته

این نوشته به صورت گزارشی از بررسی‌های ما در مورد بهترین کتاب‌ عزت نفس و بهترین کتاب های تقویت عزت نفس از منابع مختلف است.

 

مشارکت در گفت‌و‌گو

از میان بهترین کتاب های افزایش عزت نفس که در اینجا معرفی کردیم، به نظر شما کدام کتاب را به عنوان بهترین کتاب برای افزایش عزت نفس می‌دانید؟ دلیل این انتخابتان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که تابع Privacy Policy and Terms of Use است.

یک هدیه ویژه دارید!

به پاس حضورتان در سایت جهان‌شو،
«دوره مقدماتی عزت نفس و اعتماد به نفس» به ارزش ۹۹۰,۰۰۰ تومان را همین الان به رایگان هدیه بگیرید (این پیام فقط یک بار نمایش داده می‌شود).

با کمال میل می‌پذیرم!
close-link

سنجش عزت نفس و اعتماد به نفس

می‌تونی در کمتر از یک دقیقه میزان عزت نفس و اعتماد به نفس خودت رو بسنجی!

چه عالی، بزن بریم!
close-link

از مسیر اصلی، خوشبختی را تجربه کن!

نسخه شماره ۱-سال ۱۴۰۲
به پاس خضور‌تان در اینجا، کتاب «مسیر اصلی خوشبختی» به ارزش ۱۰۰,۰۰۰ تومان را می‌توانید همین الان به رایگان دانلود کنید. (این پیام فقط یک بار نمایش داده می‌شود).
دانلود رایگان
این محصول توسط رسانه جهان‌شو تولید شده است.
کتاب
close-link