چگونه یک ذهن ثروتمند مثبت اندیشی می کند ؟

man and women how-a-rich-mind-think-in-positive

ذهن ثروتمند خودش را عامل اصلی ایجاد هر شرایطی میداند .

جهان – جهان شو

برداشت ها و دیدگاه های و تعریف های بسیار متفاوتی در مورد مثبت اندیشی وجود دارد . یک می گوید مثبت اندیشی یعنی اینکه به چیزهای خوب فکر کنیم این چیز می تواند هوا باشد یک گل باشد پول باشد و یا یک دختر زیبا رو یا یک مرد خوشتیپ ماشین زیبا خانه زیبا و یا هر چیز دیگری ، تعریف قشنگی است .

یکی دیگر می گوید مثبت اندیشی یعنی در برابر هر اتفاق نا خوشایندی به خودمان بگویم هوووم چه خوووب ! من انسان خیلی خوش شانس هستم چون ممکن بود اتفاقی بدتر از این برایم بیافتد .

مثلا اگر هنگام بیرون آوردن ماشین از پارکینگ یا حیاط منزل ، قسمتی از آینه بعغل ماشین آسیب ببیند ، در چنین لحظه ای مثبت فکر کنم و بگویم می توانست بدتر از این افتاق بیافتد ، چه خوب که اتفاق بدتر از این نیافتاد . این نگرش هم نوعی مثبت اندیشی می تواند باشد و خیلی قشنگ است .

برخی دیگر پا را فراتر از حد گذاشته و برای مثبت اندیشی تعریف های نجومی وغیر قابل مقایسه ای در ذهن خود ساخته اند . نگاهی به این معنی که در مورد هر چیز که می خواهم مثبت فکر می کنم و بعد برایم اتفاق می افتد .

مثلا وارد یک بازار یا یک کسب و کار و یا یک رابطه عاطفی می شوند و یا یک فعالیت ورزشی جسمی جدید را شروع می کنند ، با این تفکر که من باید مثبت فکر کنم ، وبا مثبت اندیشی اتفاقی را که می خواهم ، می افتد .

مثلا تصمیم می گیرند در کتر از 2 ماه در کسب و کاری جدید ثروتمند ترین فرد شود و یا بهترین رابطه عاشقی در جهان را با فرد مورد علاقه ام ، تجربه می کنم یا زیباترین و عضلانی ترین بدن را با ورزش کردن پیدا می کنم .

اما نتیجه چه می شود ، هیچ ! هنوز شش ماه از کسب و کارش می گذرد و نتوانسته کسب و کارش را استارت بزند و هنوز نتوانسته اولین درآمد خود را داسته باشد .

برای او که در رابطه عاطفی بوده چه اتفاقی افتاده ؟ هیچ ! مدت 6 ماه گذشته ولی هنوز طرف مقابل خود را نتوانسته پیدا کند تا با او رابطه عاشقانه بر قرار کند .

برای فردی که می خواسته در مدت 2 ماه زیباترین بدن را پیدا کند چه اتفاقی افتاده ؟ هنوز هیچ ! سه ماه دیگر بعد از آن 2 ماه گذشته ، ولی هنوز زیباترین و یا عضلانی ترین فرد جهان که نشده است هیچ ، تازه به دلیل بلند کردن وزنه سنگین عضله پشت رانش دچار گرفتگی و اسپاسم شدید شده و پزشک به مدت یک ماه تمرینات پا را برای او قدغن کرده است .

برای این افراد که مثبت اندیشی سرلوحه گام هایشان بود اما چرا هنوز اتفاقی نیافته ؟ چه شد و کجا رفت آن همه اطمینانی که قبل از اینکه دست به کار شوند در گفته هایشان بود ؟ چرا نتیجه مطلوب حاصل نشد ؟ چرا مثبت اندیشی جواب نداد و یا بهتر است بگویم اینقدر ضعیف جواب داد ؟

خوشبختانه خودم هم قبلا همینطور فکر میکردم ، می گویم خوشبختانه چون الان دیگر اینطور فکر نمی کنم و به شیوه ای مفید تر که تغییرات مؤثری در زندگی ام ایجاد کرده به اتفاقات و شرایط و خواسته های زندگی نگاه می کنم.

چندین سال پیش من هم مثل یکی از همین افراد فرد بسیار مثبت اندیش بودم ، آنقدر که با یک پیرهن و با یک شلوار و یک ساک ورزشی دستی و 150 هزار تومان پول و یک کوهی از اشتیاق و شور وانگیزه و خواسته و آرزو از یکی از شهرستان های جنوبی کشور به تهران یا همان شهر رویاها و دریای از فرصت ها سفر کردم .

بدون اینکه شغلی و یا خانه ای و یا فامیلی داشته باشم . خودم بودم و لباس هایم و همان 150 هزار تومان پول . به خیال خودم مثبت اندیش بودم (واقعا مثبت اندیش بودم اما از نوع طناب کوتاه و ضعیفش ) و محاسبه کرده بودم که در مدت 2 ماه نه ، ولی در مدت دیگه 3 ماه ، در سن 25 سالگی یکی از پولدار ترین افراد ایران می شوم .( میدانم ولی به حساب جوانی و خامی ام بگذارید) .

لطفا از این گفته من درک درستی داشته باشید ، من نمی گویم مثبت اندیش نباشیم ، حرف من این است مثبت اندیشی درستی داشته باشیم .

در واقع چنین مثبت اندیشی های سطحی ، موجب ایجاد تصمیمات هیجانی در ما می شود ، که اقدام به آن ها ممکن است نتایج و آسیب های جبران ناپذیری را برای ما ایجاد کند و یا زمان بسیار زیادی را ازدست بدهیم . این موضوع اصلا به این معنی نیست که دست از خواسته ها یا اهداف و شرایط مورد علاقه زندگی خود برداریم .

اما چنین مثبت اندیشی بسیار سست ، ضعیف و نا کارآمد است ، دقیقا مانند طناب باریک و کوتاهی است که به خود بسته ایم و می خواهیم با آن به عمیق ترین آب های دریا برای دیدن مرجان های دریایی و ماهی های زیبای کف دریا غواصی و شنا کنیم ، اما چنین طنابی کوتاه است ، ضعیف است ، به آنجا که ما می خواهیم بریم نمی رسد و زود پاره می شود . ما به نگرشی قوی تر یعنی طنابی محکم تر نیاز داریم که نه کوتاه باشد و نه پاره شود .

اینکه این اعتماد بنفس را داریم که می توانیم کاری را انجام داهیم یا لیاقت داشتن بهترین چیزها وشرایط را برای خود در زندگی می دانیم ، این خیلی خوب است ، این خیلی عالی است .

اما ما با همین اعتماد به نفس قوی ، نیاز است تا مثبت اندیشی ای داشته باشیم که برایمان مفید باشد ، نه اینکه تنها نتیجه اش زمان های ازدست رفته و تضعیف همان اعتماد بنفس بالا، به دلیل نرسیدن به هدف و خواسته و شرایط مورد نظر در آن مدت زمان تقریبی که تعیین کرده بودیم ، باشد .

هچنین مثبت اندیشی بدون پیش زمینه ذهنی مناسب ، هم برای من و هم برای آن افراد که می خواستند در مدت کم تغییرات عمده ای را در زندگی خود بخصوص در جنبه های مالی ایجاد کنیم ، یک سم بسیار خطرناک است . نمی گویم کشنده اما بسیار مهلک است .

فارق از هر شکستی ، هر اقدام عملی در جهت خواسته ها ، کاملا قابل تحسین ، تقدیر و ستایش است .

جهان -جهان شو

این نوع مثبت اندیشی باعث شد که بدون آگاهی های مناسب ، نداسته وارد مسیر یک شبه ره صد ساله پیمودن ، شویم . یعنی نمی دانستیم در حال پیمودن ره صدساله هستیم ولی مطمئن بودیم که داریم مثبت اندیشی می کنیم .

این نوع مثبت اندیشی دقیقا مثل این است که من بدون چتر نجات از ارتفاع بلند یا از هوایپیما در حال پرواز، خودم را پایین بیاندازم وبگویم من مثبت فکر می کنم و هیچ چیزم نمی شود و به سلامت به مقصد می رسم .

این نوع مثبت اندیشی دقیقا مثل این است که من شنا بلد نباشم و خودم را در رودخانه بیاندازم و بگویم این مسافت را شنا می کنم و به فلان نقطه می رسم .

این نوع مثبت اندیشی دقیقا مثل این است که بدون اینکه رانندگی بلد باشم دراتوبان پشت فرمان ماشین بنشینم و بگویم ماشین را می رانم و در فلان نقطه پارک می کنم.

خودتان ببینید نتیجه اش چه می شود؟ به نظر شما چنین کاری شدنی است؟ اگر فکر می کنید به این صورت شدنی است ، پس انجامش دهید .

هر اقدام بدون مقدمه ذهنی مناسب ، حداقل نتیجه را میدهد .

جهان – جهان شو

همین نوشته ای که الان در حال خواندن آن هستید ، اگر چنین مقدمه ای برای شما نمی نوشتم ، شاید برای شندین ودرک واقعی مثبت اندیشی مناسب از دیگاه یک ذهن ثروتمند نسبت به یک نوشته بدون مقدمه اینقدر آماده نبودید .

یک ذهن ثروتمند مقدمه لازم را می چیند .

جهان -جهان شو

در مورد تعریف و برداشت های متفاوت از مثبت اندیشی کمی پا را فراتر می نهم و برداشت متفاوتی از مثبت اندیشی که افراد برای خود دارند را می گویم .

برخی از افراد اینگونه مثبت اندیشی میکند که شرایط هر چه هست مهم نیست ، من در هر شرایطی مثبت اندیشیم . البته چنین مثبت اندیشی هم از نوع همان مثبت اندیشی هست که در بالا گفتم یعنی مثل همان انداختن خود از بالای کوه بدون چتر و تجهیزات مناسب .

اما یک فرد با ذهن تروتمند چگونه مثبت اندیشی می کند ؟ چگونه مثل یک فرد با ذهن ثروتمندمثبت اندیشی کنیم ؟ چگونه ثروتمندان مثبت اندیشی می کنند و دقیقا همان نتایجی را که در زندگی می خواهند ، به سادگی و به راحتی دریافت میکنند ؟ چرا وقتی ما مثبت اندیشی اقدامی میکنم برای ما جواب نمی دهد اما چرا برای یک فرد ثروتمند جواب می دهد ؟ همه جواب ها در این یک جمله است .

این جمله دقیقا مثل این است که گاری چرخ داری را در شیب سربالا قرار دادیم و بگوییم چرا هر چقدر گاری را هُل می دهم به جلو حرکت نمی کند من که آدم مثبت اندیشی هستم .

ثروتمندان ، قوانین را خوب می دانند .

جهان – جهان شو

شاید از من بپرسید چه قانونی ؟ من این قانون را به شما خواهم گفت . ذهن ثروتمند از قوانین جهان هستی کاملا آگاهی لازم ا دارد و قبل از انجام هر کاری طبق آن قوانین مقدمات لازم می چیند .

یعنی قبل از چتر بازی و پرش سقوط آزاد ، قبل از شنا در هر رودخانه ای ، قبل از نشستن پشت فرمان هر ماشینی ، قبل از هُل دادن هر گاری ، قبل از هر کاری قوانین را یاد میگیرند و خود را مجهز می کنند .

تا قوانین بازی فوتبال ، گلف ، پینک پنگ ، کشتی و یا هر وزش دیگری را به خوبی بلد نباشیم هر چقدر هم تکنیکی فنی و قدرتمند باشیم از ضعیف ترین بازیکنی که قوانین را می داند ، سطح پایین تری داریم و در نهایت فقط حداقل نتیجه را خواهیم گرفت.

قوانین اینقدر مهم اند که شما در نظر بگیرید یک بازیکن فوتبال فوق العاده تکنیکی باشد ولی این قانون را نمی داند که گل به خودی اشتباه است و باعث بخت تیمش می شود ، خودتان ببینید دیگر چه فاجعه ای برای هم تیمی های خود ایجاد می کند .

یا برای فردی که می خواهد شنا کند و به طرف دیگر رودخانه برود وقتی این قانون ساده را بداند که اگر در جهت جریان آب شنا کند خیلی سریع تر و راحت تر و با انرژی کمتر و در زمان کمتری به مقصد می رسد .

یا برای فردی که از ارتفاعی پرش می کند وقتی بداند فشار هوا در جو وجود دارد و میتواند در هنگام پرش کردن از چتر نجات استفاده کند ، در هر بار پرش خود یک چتر نجات با خود می برد .

یا فردی که پشت فرمان می نشیند اگر بداند که قوانین رانندگی در اتوبان چه می باشد خیلی راحت تر و سریع تر و با انرژی کمتری به مقصد می رسد .

یک فرد با ذهن ثرتمند دقیقا بدلیل اینکه قوانین را میداند مقدمه چینی می کند . مثل همین الان که من در این نوشته برای شما کلی مقدمه چینی می کنم ؟ شاید بگویید خب همون اول یک راست بگو که ثروتمندان چگونه مثبت اندیشی می کنند و دیگر این همه نیاز به مقدمه چینی نیست .

باید بگویم بله این دیدگاه از نظر شما درست است اما مفید نیست و جواب نمی دهد. نتیجه اش مثل همان نتیجه های مثبت اندیشی های سطحی می شود یعنی همه تلاش ها می سوزد و حداقل نتیجه به با ر می اید .

این دقیقا مثل یک تور گردشگری است و من لیدر و راهنمای شما در این سفر هستم . قبل سفر باید تمام آگاهی های لازم و نکات لازم در این سفر را به شما بگویم تا کسی از سفر جا نماند یا گم نشود یا حداثه ای برای او پیش نیاید. نمی توانم به این روش مثبت اندیشی کنم و بگویم که مسافران خودشان ساعت حرکت را می دانند ، در مسیر به جاهای خطرناک نمی روند و کلی چیزهای دیگر.

درواقع گفتن چنین موضوعاتی در سفر تجربه های یا بهتر است بگویم قوانین من از سفرها و اجرای تورهایم می باشد که اتفاقا باید در سفر به مسافران منتقل کنم این اگاهیی ها جزئی از همین سفر هستند و یا شاید بگویم مهمترین بخش سفر همین اگاهی ها هستند تا با اجرای قوانین سفر لذت بخش و راحت و ایمن و مفیدی را همه تجربه کنند .

این دقیا مثل همان پایین پریدن از کوه یا هواپیما است اما با این تفاوت که شما با دانستن قوانین خود را کاملا به تجهیزات لازم مجهز کرده اید و به جای یک سقوط مرگ بار یک فرود لذت بخش را تجربه خواهید کرد .

این دقیقا مثل این است که در یک تور تفریحات آبی ، تمام نکات ایمنی لازم و قوانین سفر را می گویم ، تا یک سفر عالی و منظم و لذت بخش را داشته باشیم .

بهتر است همین الان با مهمترین قانون مثبت اندیشی آشنا شویم . ما در جهانی نظام مند و با قانون و قاعده زندگی می کنیم که درک و اجرای این قوانین به بهبود شرایط زندگی ما بسیار کمک می کند . یکی از اساسی ترین قوانین این جهان هستی قانون جذب ، فرکانس و یا همان قانون باورهاست .

قانون باور می گوید ، ما در جهان هستی زندگی می کنیم که به باورهای ما پاسخ می دهد . قانون باور می گوید تمام اتفاقات و شرایطی را که در زندگی خود تجربه می کنیم نتیجه باورها و نگرش های ماست . یعنی هر شرایطی را که در زندگی تجربه می کنیم از جنس و اساس همان باورهای ماست . در واقع ما بواسطه باورهای خود خالق شرایط زندگی خود هستیم .

و یک فرد با ذهن ثروتمند در واقع یک ثروتمند ، این قانون را به خوبی میداند و کاملا درک درستی نسبت به این قانون دارد . حالا بعضی ثروتمندان به اسم قانون آن را می شناسند و یا برخی دیگر کلمه خود به خود را برای تعریف این قانون استفاده می کنند در هر صورت آنها طبق قانون عمل می کنند .

هر چه هست آنها به خوبی میداندد که خود خالق تمام شرایط زندگی که تجربه می کنند ، هستند . یعنی اگر شرایط خوبی را تجربه می کنند خود را خالق آن میدانند اگر شرایط بدی را تجربه میکنند خود را خالق آن شرایط میدانند .

تفاوت مثبت اندیشی یک ذهن ثروتمند با یک ذهن فقیر در این است که ، ذهن فقیر میداند اگر شرایطی را تجربه می کند خود آن را بودجود آورده است و می تواند آن را تغییر دهد .

ولی ذهن فقیر فکر می کند این شرایط را او بوجود نیاورده و برای تغییر آن تلاشی هم نمی کند ، به همین دلیل است که مثبت اندیشی ذهن فقیر برایش فایده ای ندارد و جواب نمی دهد .

برایای درک بهتر اینکه ذهن ثروتمند چگونه مثبت اندیشی می کند به این موضوع توجه کنید .

شاید چنین جمله ای را شنیده باشید که ، چه خوب که گاوه ها پرواز نمی کنند . افرادی که به پیگیر موضوعات مثبت اندیشی هستند ف شاید این جمله را شنیده باشند .

این جمله به این معنی است که پرنده ها مثلا گنجشک ها پرواز می کنند و دفعیات کمی دارند و اگر روی شانه کسی بریزد زیاد پیرهنی را کثیف نمی کند و اگر چنین اتفاقی برای فردی افتاد ، مثبت اندیش باشد و به خود بگوید که چه خوب که گاوها پرواز نمی کنند .

یعنی فکر کنید اگر گاوها پرواز می کردند دفعیات آنها چه بلایی سر مردم و پیراهن ها می آوردند ، یعنی به بدترین شرایط ممکن که قرار بود اتفاق بیاید فکر کنیم و بعد چون آن شرایط وجود ندارد خوشحال باشیم ، این را نوعی مثبت اندیشی می گیوند .

بماند که خیلی از آدم ها نه تنها مدر چنین شرایطی مثبت اندیشی نمی کنند بلکه شروع به قر زدن و فحاشی بپرنده ها می کنند و کاری هم ندارند که آن پرنده زبانش را متوجه می شود یا نه ، او پرنده را مقصر می داند و فحش و ناسزا را به پرنده میو یا هر عملی چز خودش می گوید.

اما یک ذهن ثروتمند هرگز چنین مثبت اندیشی نمی کند ، از نظر من درواقع این یک توهم است . مثبت اندیشی نیست .

یک ذهن ثروتمند واقعی همواره به بهترین اتفاقات و شرایط ممکن توجه دارد .

جهان – جهان شو

ذهن ثروتمن در چنین شرایطی وقتی پرنده ای بر پراهن او و شانه او سر او یا هر جا ، کار خرابی می ریزد (اصطلاح همان دفعیات بدنش) ، هر گز نمی گوید چه خوب که گاو ها پرواز نمی کنند . بلکه مثبت اندیشی در یک ذهن ثروتمند یعنی در بدترین شرایط و همواره ، بتوانیم به بهترین اتفاقی که ممکن است بیافتد ، فکر و توجه کنیم .

بلکه او از این موضوع پا را فراتر می نهد و و حجت را بر خود تمام می کند و سوال های هوشیار کننده از خود می پرسد ف یکنی او از خود می پرسد :

من چه باورهایی داشتم که چنین اتفاقی برای من افتاد ؟ او می گوید من چه باوری داشتم که باعث شد تا در این نقطه قرار بگیرم که باعث شد چنین شرایطی را تجربه کنم .

درک چنین دیدگاهی خیلی مهم است ، خیلی حیاتی است ، خیلی در زندگی تاثیر گذار است ، به قولی زندگیتان را متحول می کند . شاید پیش خود تصور کنید که این پیدیده یک اتفاق ساده و کاملا طبیعی بوده برای هر کسی می توانست اتفاق بیافتد .

باید بگویم دقیقا نقطه تفاوت همین جاست چون هرگز یک فرد با ذهنیت ثروتمند اتفاقات و شرایط زندگی اش را اصلاً یک اتفاق یا یک روداد خود خودی نمی بیند ، اما یک ذهن فقیر همه چیز را خود به خود و کاملا اتفاقی می داند .

حتی فقیر شدن و بی پول شدنش را به این دلیل است زیرا ، ذهن فقیر مقدمه ها را نمی داند یعنی از قوانین خبر ندارد . ذهن فقیر خود را عامل شرایطی که تجربه می کند نمی داند ، و باور نمی کند که هر لحظه از شرایط زندگی اش را خودش خلق کرده است .

اما فرد با تفکر ثروتمند به خوبی از قوانین آگاهی و درک دارد و به خوبی میداند که تنها خود او عامل اصلی بوجود آمدن تمام شرایطی که در زندگی تجربه می کند ، می باشد .

من جهان هستم و از اینکه در سفر ثروت لیدر و راهنمای شما هستم بسیار ممنون و سپاسگزارم و بسیار افتخار می کنم که همسفران عالی مثل شما دارم .

لطفا شما هم به اتفاقات زندگی خود نگاهی بیاندازید و بنویسید در چه اتفاقات و شرایطی از زندگیتان ، خود را عامل ایجاد آن شرایط می دانید و در چه اتفاقات و شرایطی از زندگی تان ، خود را عامل ایجاد و بوجود آمدن آن شرایط نمی دانید ، این شرایط و اتفاق می تواند از یک نمره خوب یا بد در امتحان باشد تا جدایی یا ایجاد یک را بطه عاشقانه با یک دوست یا بدست آوردن پول و رشد کسب و کار و یا ورشکستگی در کسب و کاری که داشتید ، باشد .

من با اشتیاق و علاقه تمام تجربه و دیدگاه های شما را مطالعه خواهم کرد و هر جا که نیاز به پاسخ باشد ، نیز پاسخ مناسب را خواهم داد . ممنون و سپاسگزارم و در حال خوب الهی باشید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید