change the life style

چگونه سبک زندگی خود را تغییر دهیم ؟

تغییر باورها ، بهترین تغییر سبک زندگی است .

جهان – جهان شو

خوشحال میشدم تا کار شما را ساده تر کنم ، اگر می توانستم نام یک دارو یا قرص خاص و یا یک آمپول را به شما بگویم تا با مصرف آن یک شبه سبک زندگی تان تغییر کند ، اما با توجه به درکم از قوانین جهان هستی ، باید بگویم که بهترین تغییرسبک زندگی چیزی نیست که با زدن یک دکمه و یا خوردن یک قرص و یا زدن یک آمپول و یا با یک روز باشگاه ورزشی رفتن و یا با یک کتاب خواندن ، یکباره به آن چیزی که میخواهید ، تغییر کند .

سبک زندگی هیچ کسی با تغییر ذائقه غذایی و یا با تغییر لحن صحبت کردن و راه رفتن و یا با ورزش کردن و یا با تغییر لباس و نوع پوشش و یا عوض کردن محل زندگی و کشورش به این سادگی تغییر نکرده است .

قصد من اصلاً این نیست که بگویم تغییر شیوه زندگی کار بسیار مشکلی است یا نه ؛ و یا اینکه از انجامش منصرفتان کنم ، نه ، هرگز . بلکه منظور من این است که شیوه سبک زندگی چیزی فراتر از تغییرات ظاهری و رفتارهای زندگی است .

تغییر در نوع رفتارها و عاد ت ها و آداب و عملکردها و اقدامات و ایده ها و تغییر سبک غذایی ، تغییر دوستان ، تغییر محل زندگی ، تغییر نوع لباس و ظاهر و غیره ، همه این ها ، نتایج ایجاد تغییر در آن عامل اصلی که باید در خود ایجاد کنیم ، هستند .

تغییر نگرش و باورها عامل اصلی بهترین تغییر سبک زندگی است .

جهان – جهان شو

تغییر و بهبود هر سبکی از زندگی ، با تغییر در نوع نگرش و باورهای ما شروع می شود و نتایجش را به صورت اعمال و رفتارهای فیزیکی در زندگی خود تجربه می کنیم .

یعنی اینکه آن تغییرات ظاهری و تغییر عادت های غذایی و رفتارها و تغییر طرز صحبت کردن و یا هر تغییر دیگری را که در زندگی تجربه می کنیم ، همگی نتیجه تغییر عامل اصلی یعنی تغییر باورها و نگرش هایمان است .

اینکه فکر کنیم اگر سبک لباس پوشیدنمان را عوض کنیم یا مثلا برای کلاسِ بیش تر رژیم گیاه خواری را شروع کنیم یا شهر و کشور خود را عوض کنیم ، بدون اینکه بخواهیم آن عامل اصلی یعنی نگرش ها و باورهای اساسی خود را تغییر دهیم و فکر کنیم که سبک زندگی خود را عوض کرده ایم ، با عرض پوزش باید بگویم که با اینکار فقط خودمان را گول می زنیم ، زیرا هنوز قانون زندگی را خوب درک نکرده ایم ، و هر کدام از این تغییرات سطحی موقتی خواهند بود .

قانونی که می گوید آنچه را که در زندگی خود تجربه می کنیم فقط نتیجه نوع نگرش و باورهایمان نسبت به خود در آن چیز است ، حتی اگر محل زندگی خود را عوض کنیم و فکر کنیم تغییر کرده ایم ، سخت در اشتباه خواهیم بود چون همان نگرش های قبلی را هنوز در خود داریم .

خودت را تغییر بده تا سبک زندگی ات تغییر کند .

جهان – جهان شو

قبل از هر تغییر بهتر است تا یک سوال خیلی مهم را از خود بپرسیم و آن هم این است که چرا می خواهم سبک زندگی ام را تغییر دهم ؟ دانستن و درک هرچه بیشتر پاسخ این سوال اشتیاق ، انگیزه اراده و جسارت و جدّیت بیشتری برای ایجاد تغییرات دلخواه در ما ایجاد می کند .

در واقع هر چه دلیل محکم تری برای تغییر زندگی داشته باشیم ، انگیزه قوی تری برای ایجاد تغییر را داریم .

اگر چرایی ما از تغییر سبک زندگی برای جلب توجه دیگران باشد ، اگر برای به‌به و چه‌چه کردن و آفرین گفتن دیگران باشد ، یا اینکه بخواهیم به کسی ثابت کنیم که تغییر کرده ایم ، یا اگر برای خود نمایی باشد ، این تغییرهرگز پایدار نخواهد بود .

زیرا تغییراتی که بر اساس رضایت و جلب توجه دیگران ایجاد شده باشند ، و هرگاه آن رضایت از بین برود مرگ آن تغییرات نیز فرا می‌رسد . در ضمن این زندگی ، زندگی دیگران نیست که بخواهد بر اساس و برای دیگران تغییر کند ، بلکه این سبک زندگی شماست و برای شما و بر اساس آنچه می خواهید باید چیده شود نه بر اساس آنچه که دیگران می خواهند .

اما اگر چرایی و دلیل قدرتمندی داشته باشیم ، یعنی درک بهتری از خود و خواسته ها و از توانایی های خود داشته باشیم ، و درک بهتری از قوانین جهان هستی داشته باشیم ، خود به خود تمایل کمتری به ساکن شدن و عدم تغییر در ما ایجاد می‌شود و انگیزه بیش تری برای ایجاد تغییرات جدید در ما ایجاد می شود .

خود به خود سبک زندگی ما به سبکی تبدیل می شود که دائماً در حال تغییر است ، دقیقاً مانند یک سفرلذت بخش می شود که خود مسافر آن هستیم . یعنی یک مسافر وقتی که در حال سفر است هم در حال حرکت به سمت خواسته هایش است و هم در حال لذت بردن از مسیرش است .

سبک زندگی خود را بر اساس سفر و در حرکت بودن بچینید .

جهان – جهان شو

اگر بتوانیم درکی اینچنین از زندگی را در خود ایجاد کنیم ، خود به خود علاقه مند به تغییر سبک زندگی می شویم ، سبک زندگی زیبا و مفید است که با اشتیاق برای تغییر آن قدم بر داریم نه از روی اجبار و فشارهایی که در اثر برخورد با مشکلات و تضادهایی که در زندگی با آنها برخورد می‌کنیم ، بخواهیم خود را تغییر دهیم ، اگرچه مشکلات و تضاد ها عامل مهمی برای ایجاد انگیزه تغییر در ما هستند اما چه بهتر است که قبل از برخورد با مشکلات به فکر تغییر زندگی خود باشیم .

قدم بعدی برای ایجاد انگیزه در خود برای بهترین تغییر سبک زندگی توجه بر روی خواسته ها و شرایط مورد علاقه زندگی مان است .

اگر خواسته های خود را تجربه نمی کنیم به این دلیل است که به ناخواسته ها توجه می کنیم .

جهان – جهان شو

سبک زندگی بسیاری از ما بر اساس نا خواسته هایمان است . یعنی توجه مان به بر روی ناخواسته هایمان است ، سبک زندگی را داریم که بر اساس آنچه که نمی خواهیم در زندگی تجربه کنیم چیده شده و نه بر اساس آن چیزی که در زندگی میخواهیم تجربه کنیم و تفاوت این دو سبک از زمین تا آسمان است .

  • یکی رژیم میگیرد که چاق نشود و دیگری رژیم می گیرد که لاغر شود ، نتیجه این دو باهم تفاوت دارند .
  • یکی ورزش می کند که که در ناتوان نباشد ، دیگری ورزش می کند که جوان تر و توانمد تربماند ، نتیجه این دو باهم تفاوت دارند .
  • یکی وارد رابطه عاطفی می شود چون احساس تنهایی می کند ، دیگری وارد رابطه عاطفی می شود چون لبریز از عشق و انرژی است .
  • یکی درس می خواند تا بدبخت نشود ، دیگری درس می خواند تا خوشبخت تر شود ، نتیجه این دو باهم تفاوت دارند .
  • یکی بچه دار می شود تا خودش را در زندگی سرگرم کند ، دیگری بچه دار می شود تا فرزندش از زندگی در این جهان لذت ببرد .
  • یکی کار می کند چون مجبور است ، دیگی کار می کند چون علاقه دارد .
  • و …

برای درک این موضوع به یک بازی فوتبال توجه کنید ، اگر شما فردی باشید که با بازی فوتبال حداقل آشنایی را داشته باشید ، متوجه می‌شوید که عملکرد تیمی که تلاش می کند تا گل نخورد با عملکرد تیمی که در حال تلاش است تا گل بزند بسیار متفاوت است .

جالب اینجاست که هر دو تیم در یک میدان بازی می کنند هر دو تیم یک تعداد بازیکن دارند هر دو تیم به یک اندازه از زمان و امکانات بازی برخودار هستند ، اما به دلیل انگیزه‌ها خواسته ها و ناخواسته هایی که دارند رفتارهرکدام نسبت به دیگری کاملا متفاوت است .

تیمی که در حال تلاش برای گل نخوردن است سبک بازی را دارد ، که توجه اش بر روی ناخواسته هایش یعنی شکست است و تیمی که در تلاش برای گل زدن است سبک بازی که بر روی خواسته هایش یعنی پیروزی است را دارد. در واقع هر دو سبک بازی را دارند ، اما یکی سبک بازی اش بر اساس شکست نخوردن چیده شده و دیگری سبک بازی خود را بر اساس پیروز شدن چیده است .

سبک زندگی ات را برا اساس موفقیت بچین .

جهان – جهان شو

سوال اینجاست با توجه به این آگاهی‌ها و با توجه به شرایط فعلی برای بهترین تغییر سبک زندگی خود از کجا باید شروع کنیم ؟ اولین قدم برای حرکت در مسیر سبک زندگی مورد علاقه مان چیست ؟

اولین قدم برای بهبود سبک زندگی خود این است که دلیل و چرایی رفتار هایی که انجام می دهیم و سبک زندگی که الان داریم را بشناسیم ، زیرا سبک زندگی الان ما نتیجه چرایی های ما است .
شاید از خود بپرسید ، چرا باید از اینجا شروع کنم ؟ چگونه می توانم دلیل این سبک از زندگی ام را پیدا کنم ؟

بسیاری از افراد وقتی که نزد پزشک می‌روند تا مداوا شوند ، آنها فقط به دنبال درمان هستند و از پزشک فقط یک چیز می خواند و آن هم این است که زودتر یک نسخه به ما بدهید تا حال ما را خوب کند .

اما آنها هرگز این سوال را از پزشک نمی پرسند که چرا چنین بیماری و شرایطی را دچار شدم ؟ چون دلیل بیماری را نمی دانند ، دوباره همان عادت ها و رفتارهای قبلی را انجام می‌دهند که باعث ایجاد آن بیماری در آنها می‌شود و دوباره به همان درد و مرض گرفتار می‌شوند ، اما وقتی چرایی ایجاد آن بیماری را بدانند دیگر اجازه نمی دهند تا به چنین شرایطی دوباره مبتلا شود .

مثال دیگری برای درک این موضوع می تواند ، رنگ کاری دَر یا پنجره فلزی باشد . یادم می آید که وقتی شغل رنگ کاری را برای مدت کوتاهی انجام میدادم ، قبل از اینکه هر قسمت را رنگ بزنم ، حسابی عواملی که باعث میشد تا کیفیت و دوام کار را پایین بیاورد ، را از بین می بردم و یک تمیز کاری و نگهداری حسابی انجام میدادم .

مثلا در و پنجره ها را سیم فرچه و سمباده می کشیدم تا زنگ زدگی ها بر طرف شود و یا هر جا لازم بود بتونه کاری می کردم تا رنگی که می زدم در بهترین حالت به خورد کار برود و به سطح بنشیند .

تا قبل از این ‌که زنگارهای فلز به خوبی پاک‌ نشود و خوب سمباده کاری نشود ، هر چقدر که رنگ هم بر روی آن ریخته شود بعد از مدت زمان کوتاهی شاید کمتر از یک یا دو سال رنگ از سطح کار از بین می رود .

اما وقتی که تمام عواملی که باعث ایجاد آن زنگ زدگی می شوند و تمام آن زنگار ها پاک شوند و از بین بروند و بستر مناسب و مقدمه لازم ایجاد می شود و بعد رنگ آمیزی انجام شود ؛ دوام آن رنگ سال های سال بر روی سطح کار باقی می‌ماند ، افرادی که در بازار و در کارهای فنی هستند شاید این حرفم را بهتر درک می کند ، و خیلی مثال های دیگر که میتواند مرتبط با موضوع باشد نیز وجود دارد .

وقتی که برای بهترین تغییرِسبک زندگی بتوانیم عواملی که باعث ایجاد چنین شرایطی در زندگیمان شده است را پیدا کنیم و بتوانیم آن عوامل را حذف کنیم و یا تغییر و بهبود دهیم ، خود به خود شرایط زندگی ما نیز آماده تغییرات جدید می شود ، چون دلیل ایجاد شرایطی که در حال تجربه آن هستیم نتیجه آن عوامل قبلی هستند .

وقتی که قوانین جهان هستی را بهتر درک می‌کنیم وقتی که در آگاهی از قوانین جهان هستی و درک وجودی خود تحقیق می‌کنیم تا خود و توانایی های خود را بیشتر بشناسیم و در خود سفر کنیم و با توانایی های انسانی و الهی خود آشنا شویم ، متوجه می شویم که مهمترین عاملی که شرایط فعلی و این سبک زندگی را برای ما ایجاد کرده است ، عامل نوع نگرش ما نسبت به خود و نسبت به زندگی است که چنین سبک زندگی را برای ما ایجاد کرده .

به باورهای قدیمی و محدود کننده ات حمله کن .

جهان – جهان شو

پس اگر نگرش خود را نسبت به سبک زندگی و نسبت به خود تغییر دهیم خود به خود و رفتارها عادت ها و شرایط زندگی مان نیز به سمت آنچه که میخواهیم تغییر می کند . البته این اتفاق آرام آرام رخ میدهد همانطور که شرایطی را که الان تجربه می کنیم هم یک شبه ایجاد نشده است .

برای درک این موضوع می توانیم برگردیم به همان مثال تیم های فوتبال که اگر تیم فوتبالی که تحت فشار حمله‌های تیم مهاجم است ، درک کند که دلیل این رفتار او به خاطر نگرشِ ترس از گل خوردن است و باور او برای حمله نکردن ، فرصت حمله ی تیم حرف را ایجاد کرده است و وقتی که این نگرش را بتواند در خود پیدا کند و آن را تغییر دهد از اینکه به جای اینکه تلاش کند تا گل نخورد تلاش کند تا گل بزند ، آنوقت تِم و تاکتیک بازی اش ۱۸۰ درجه در جهت گل زدن تغییر می‌کند .

تغییر نگرش از شکست به پیروزی ، خود یک پیروزی است .

جهان – جهان شو

از کجا باید شروع کنم ؟

عمل کنید . به چیزهایی که در این مطلب خوانده اید عمل کنید . درک بیش تر و شناخت خود را شروع کنید ، باور، اعتقادات و نگرش هایی که باعث می شوند تا شما نتایج دلخواهتان در زندگی را تجربه نکنید را پیدا کنید و باورهای و نگرش های مناسب و همجهت با خواسته هایتان را در خود ایجاد کنید .

مثلا باور اینکه سن من برای پولدار شدن کم است یا سن من برای ایجاد یک کسب و کار جدید و مورد علاقه ام را تغییر دهید زیرا این باورهرگز اجازه پولدار شدن یا ایجاد یک کسب و کار جدید را به شما نمی دهد و به این باور که من در هر سنی که باشم ، توانایی پول ساخت و پولدار شدن و ایجاد کسب و کار جدید و مورد علاقه ام را دارم .

شروع کنید و باورهایتان را بهبود دهید از افراد موفق الگو بگیرید و باورهای بهتر و مناسب و همجهت با خواسته هایتان را در خود ایجاد کنید . هر چقدر ایمان وباورتان قدرتمند نباشد اشکالی ندارد ، با قدم برداشتن در مسیر خواسته هایتان و اقدامات عملی در جهت خواسته هایتان ایمان و باورهای شما تقویت می شوند .

این چرخه را به یاد داشته باشید :

ایمان به قدرت های الهی درون + اقدامات عملی در جهت علاقه و خواسته ها + استمرار = ظهور نتایج

ظهور نتایج >> تقویت ایمان به قدرت های الهی درون >> اقدامات عملی قدرتمند تر >> ظهور نتایج بزرگ تر

و دوباره این روند تکرار و تکرار و تکرار می شود و در هر بار قوی تر می شود .

در واقع این تعبری از آنچه که باید رخ بدهد است وگرنه هرچه ایمان واقعی تر باشد ، خود به خود منجر به اقدامات عملی درست می شود .

ایمانی که منجر به اقدامات عملی درست نشود ، نتیجه نمی دهد .

جهان – جهان شو

شما قدم های اول را با خواندن این مطلب و جست و جو درباره آنچه که می خواهید را برداشته اید . قطعا خوشحال می شدم اگر می توانستم با زدن یک دکمه سبک زندگی تان را تغییر دهم اما ، همانطور که گفتم ؛ تغییر سبک زندگی با زدن یک دکمه و یک شبه اتفاق نمی افتد .

سعی کنید آنچه که به شما می گویم را خوب درک کنید و به هر آنچه که از این مطلب درک کرده اید و احساس عمیق تان و قلبتان به شما می گوید توجه کنید و صدای های نامربوط و ترس آوردیگران را در ذهن خود کم کنید و به ندای درونتان گوش دهید، و بهبود و تغییر به سبکی که می خواهید تجربه کنید را شروع کنید .

مهمترین قسمت اصلی یک سبک زندگی خودِ سبک و شیوه زندگی کردن نیست ، بلکه دلیلِ پشت عادت هایی که آن سبک زندگی را ایجاد کرده است ، می باشد .

عادت عمل گرا بودن را در خود ایجاد کنید ، هرچه فاصله بین آنچه که به قلبتان گفته می شود تا عمل به آن را کمتر کنید ، زندگی جهانی تر و مورد علاقه تان را برای خود ساخته اید .

به ایده هایتان عمل کنید . از هر قسمتی که می دانید ، فقط شروع کنید و ادامه دهید . از خودتان شروع کنید و باورها و نگرش هایی که شما را در این شرایط از زندگی قرار داده اند را تغییر دهید .

توجه خود را از روی نا خواسته های زندگی و شرایطی که توجه و فکر کردن به آنها باعث ایجاد احساس یاس و نا امیدی و بی انگیزگی در ما می شود را متوقف کنیم ، و سعی کنیم به هر اتفاق و شرایط ، طوری نگاه کنیم که احساس خوبی برسیم .

قانون ؛

احساس خوب = تجربه شرایط مناسب

احساس بد = تجربه شرایط نامناسب

جهان – جهان شو

این تونایی را در خود ایجاد کنیم که حتی در بدترین شرایط و اتفاقات به ظاهر بدِ زندگی بتوانیم آن ها را عامل و دلیلی محکمی برای پیش رفت در زندگی خود ببینیم . مشکلات و سختی های زندگی خود را دلیلی محکم برای تجربه شرایط مورد علاقه زندگی خود بدانیم ، این نگاه خود یک سبک زندگی است .

پس برای بهترین تغییرسبک زندگی همانطور که در اول جمله هایم گفتم مناسب است تا نگرش خود را نسبت به سبک به زندگی و قوانین جهان هستی به ایمان به خداوند و به خود و توانایی های خود را تغییر دهیم و توجه خود را بر روی خواسته‌ها بگذاریم .

هر چقدر بیشتر در خود سفر کنیم هر چقدر بیشتر طبیعت درون خود را بشناسیم بیش تر قوانین جهان هستی را درک می کنیم ، می‌توانیم خیلی راحت‌ تر عامل اصلی تغییر سبک زندگی ، یعنی باورهای خود را بشناسیم و آنها را راحت‌ تر تغییر دهیم .

شما قدم های اول را با حضورتان در این سایت و مطالعه این مطلب برای تغییر سبک زندگی تان برداشته اید ، و روند تغییر را شروع کرده اید ، قدم های محکم تری برای بهترین تغییر سبک زندگی میتواند شروع یک سفر به طبیعت درون برای ادامه این تغییرباشد ، سفری که درک و چهره واقعی از توانایی های خداگونه که در وجودتان است را به شما نشان میدهد ، که مقدمه محکمی برای قدم های بعدی و بعدی و بعدی است .

من جهان هستم و باعث افتخارم است که راهنمای شما در سفر به طبیعت درون باشم .

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید