breathing gratitude 1

بهترین زمان سپاسگزاری کردن چه زمانی است ؟

مومنان افرادی هستند که هر لحظه در حال سپاسگزاری کردن هستند .

جهان – جهان شو

وقتی در مسیر بهبود شرایط زندگی ام ، بدلیل روحیه جستوجوگری که دارم ، برای اولین بار می شنیدم که ، سپاسگزاری کردن باعث افزایش نعمت و خوشبختی در زندگی می شود ، آن اوایل درک درستی از این جمله نداشتم و ذهنم مدام هی می گفت ، آخه یعنی چی ، چه ربطی داره ، آدم کار می کنه و پول در میاره ، دیگه سپاسگزاری چه ربطی به ثروتمند شدن و پولدار شدن و خوشبختی یا موفق شدن داره ؟ حالا اگه یه کسی هم به ما یه کمکی کرد ، یه تشکر و خیلی ممنون هم می گیم ، ولی نه در این حد که دیگه خودمو کوچیک کنم .

درون افکار مخدوش و پر از تردیدم چیزی میگفت سپاسگزاری دیگر یعنی چه ؟ اینکه خودت را پیش یکی کوچک کنیی چه عایدی نصیبم میشه مگه ؟ یعنی چه اینکه از غذایی که می خوریم سپاسگزاری کنم ؟ ، یعنی چه باید از خداوند سپاسگزار بود ، یعین چه من خودم را با گفتن کلمه ی ممنون یا مچکرم کوچک کنم . این چه اثر و تاثیری در زندگی من میتواند داشته باشد .

دلیل این نوع نگاهم به این خاطر بود چون درک خیلی سطحی از سپاسگزاری داشته بودم ، خیلی سطحی که چه عرض کنم ، باید بگویم کلا برداشت اشتباهی داشتم ، چون آن روزها قوانین جهان هستی را به خوبی الانم درک نکرده بودم ، بخاطر اینکه درک و شناخت درستی از خودم نداشته بودم . .

چون در احساس غرورآمیز من سپاسگزاری به معنی این بود که خودم را کوچک می کنم . و این نگاهم هم بخاطر پالس هایی بود که از آدم ها و محیط و افکار نامناسب خودم دریافت کرده بودم در من ایجاد شده بده بود .

می توانم با جرأت بگویم چنین نگاهی نه در همه ما ، ولی در 99% از ما وجود دارد ولی بسیار مخفی و ذهنی و پنهان است و فقط در گفت و گو های ذهنی مان ضمضمه می شود . اینکه اینقدر برداشت ضعیف و درک سطحی از سپاسگزاری کردن در ما ایجاد شده بود که در افکار منحرف و ذهن محدود ما به معنی خود کوچک کردن برداشت می شده ، که ناشی از غرور حاصل از جهل بوده و در حالی که الان می بینم دقیقا تاثیر سپاسگزاری دقیقا چیزی برعکس از آن است که برداشت می کردم .

اگر از همین امروز درک مناسبی از سپاسگزاری و معنی سپاسگزاری نداشته باشیم ، خیلی راحت ممکن است خود را از موهبت های سپاسگزاری دور کرده باشیم ، و اگر برداشت مناسبی از سپاسگزاری داشته باشیم خیلی بهتر می توانیم از نتایج سپاسگزاری سود ببریم و بهترین زمان برای سپاسگزاری کردن رو پیدا کنیم .

سپاسگزاری تنها یک لحظه ی خاص ، صرفا گفتن یک جمله خیلی شیک برای قشنگی در کلام یا و یا خشک و بی روح صدقه سری ، مثل ؛ “مچکرم و یا ممنون و یا سپاس ، یا لطف کردین ” نیست . بلکه سپاسگزاری یک فرایند تکاملی رسیدن به احساس خوب است که منجر به قدر شناسی جانانه می شود . احساسی خوبی که نمی تواند به چیزی جز تشکر کردن و ابراز احساسات منجر شود .

سپاسگزاری یک فرایند تکاملی از توجه بر نعمت ها که منجر به احساس خوب می شود .

جهان – جهان شو

و گفتن واژه سپاسگزارم به معنی قدرشناسی نعمت ها ناشی از احساس خوب است . سپاسگزاری به معنی توجه بر نعمت ها و داشته هاست . سپاسگزاری کردن به معنی ارزشمند دیدن هر چیزی حتی اتفاقات و شرایط بطاهر بد زندگی است ، سپاسگزاری نتیجه یک احساس خوب ناشی از توجه بر نعمت ها و فراوانی های زندگی در لحظه ی حال است .

فرایند سپاسگزاری :
توجه بر نعمت ها در لحظه حال >> درک فراوانی نعمت ها >> قدر شناسی و ارزشمند دیدن نعمت ها >> احساس آرامش >> اعمال و رفتار ناشی از احساس خوب ( مثل گفتار و کردار و اعمال خوب مث بخشش و بخشیدن ) >> دوباره همین سیکل با شدت بیش تری تکرار و تکرار و تکرار می شود .

سپاسگزاری هماهنگ ترین فرکانس به فرکانس جهان هستی است .

جهان -جهان شو

فرض کنیم شما از بیرون تازه به خانه برگشتید ، هوای بیرون بسیار گرم و شرجی بوده است ، در این لحظه احساس شما چگونه است ؟ احتمالا کمی بی حوصله هستید و حال صحبت کردن با کسی را ندارید و حوصله سوال جواب کسی را هم ندارید ، کمی هم شاید خسته و کلافه باشید و البته کمی هم عصبانی و یا آماده عصبانی شدن ؛ بخصوص وقتی کسی سوالی به ظاهر بی ربط از ما بپپرسد دیگر از کوره در می رویم .

همان که وارد خانه شدید ، یک راست به سراغ یخچال می روید تا یک لیوان آب خنک و گوارا نوش جان کنید ، بلافاصله بعد از اینکه آب را میل کردید ، چه احساسی را پیدا می کنید ؟ آیا متوجه می شوید که در این لحظه انگار فشار سنگینی از روی شما برداشته شد است ؟ آیا احساس خوبی از نوشیدن آن آب خنک به شما دست می دهد ؟ آیا بعد از نوشیدن آن آب گوارا در دل خود جمله ی ” آآآآآآخیییششش … چقدر خوب بود ” را نمی گوید ” . من فکر می کنم قطعا برای هر کسی در چنین شرایطی چنین تجربه ای پیش آمده است .

اگر این لحظه را خوب درک کنید ، آن احساس آرامش دقیقا همان احساس سپاسگزاری است . احساس ناشی از داشتن ، احساس ناشی از لذت رسیدن ، احساس ناشی از بودن و موجود بودن .

احساس خوب ، لاجرم منجر به بیان سپاسگزاری می شود .

جهان – جهان شو

یعنی وقتی آن احساس خوب ایجاد شود و سر شار از این احساس می شوید ، خود به خود و نا خوداگاه این احساس خوب در شما جاری می شود که خودش را در قالب ، کلمات و جملات زیبا ، یک نگاه و یا یک لبخند زیبا و یا یک عمل محبت آمیز نشان میدهد و چنین حالتی بدلیل احساس خوب ، خود به خود و لاجرم در شما ایجاد می شود .

حال شما بگوید ، چه وقتی می تواند بهترین زمان برای بروز این احساس خوب باشد ، دم صبح وقتی که از خواب بیدار می شویم یا شب قبل از خواب ؟ برای چنین احساس خوبی که منجر به قدر شناسی میشه واقعا چه وقت از روز یا شب می تواند وقت مناسبی باشه .

احساس سپاسگزاری کردن و ساپاسگزار بودن یک باید نیست ، بلکه یک نیاز است ، همانطور که شما به آن یک لیوان آب خنک نیاز دارید تا به احساس خوبش برسید .

برای درک این موضوع مثالی بزنیم ، وقتی بدن ما نیاز به نفس کشیدن دارد و بدن ما با نفس کشیدن اکسیژن لازمش را دریافت می کند ، به نظر شما بهترین وقت برای نفس کشیدن کی هست ؟ اگر جواب شما ” اول صبح هست چون فکر می کند هوا پاک تره ” باید بگم پس شما فقط اول صبح نفس بکشید و بقیه روز رو نفس نکشید . قطعا نمی شود ، چون همانطور که در هر لحظه ما به اکسیژن نیاز داریم ، بیش از آن ما به سپاسگزاری کردن نیاز داریم .

همیشه و همواره و در هر لحظه باید سپاسگزار بود ف بخصوص وقتی حتی بظاهر در شرایط سخت زندگی قرار گرفته باشیم و گرنه هر کسی در شرایط راحت زندکی اش می تواند احساس خوبی داشته باشد و می تواند سپاسگازر باشد .

هر لحظه بهترین زمان برای سپاسگزاری کردن است .

جهان -جهان شو

من جهان هستم و از اینکه در این سفر به قلب آگاهی از بهترین زمان برای سپاسگزاری کردن با من همسفر بودید از شکا بی نهایت ممنون و سپاسگزارم . شما نیط می توانید از طریق سپاسگزاری کردن خوشبختی و نعمت و ثروت و سلامتی بیش تری را به زندگی خود تجربه کنید ، اگر خود را لایق خوشبخت زندگی کردن می دانید پس شروع کنید .

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید