سبک زندگی چیست و عوامل موثر بر آن کدام است ؟

what is the life style

اگر واقعا می خواهی بدانی سبک زندگی چیست ، همین الان یک نگاهی به خوارکی های داخل یخچال خانه ات بیانداز . سَبک به معنی راه و روش است و سبک زندگی به معنی راه و روش زندگی کردن است . شیوه ای که زندگی خود را در پیش گرفته ایم .

این راه و روش مثل یک شی فیزیکی با چشم قابل دیدن نیست ، اما نتایج آن به وضوح قابل دیدن است . برای اثبات این موضوع کافی است که یک بار به شرایطی که در آن قرار داریم نگاهی بیاندازیم ، هر آنچه را که تجربه می کنیم بدلیل نوع طریقه ای که برای زندگانی خود انتخاب کرده ایم ، است .

هر نتیجه ای که در زندگی خود دریافت می کنیم بدلیل نوع روش زندگی است که خواسته یا ناخواسته برای خودمان انتخاب کرده ایم است . یکی از جمله های خیلی باحال و جالب که می تونه مفهوم سبک و شیوه زندگی رو بهتر توصیف کنه این هست که میگن :

من می توانم آینده تو را پیش بینی کنم .

اگر محتویات یخچال خونت رو بهم نشون بدی می تونم آینده ات رو پیش بینی کنم .

جهان – جهان شو

من با دیدن چیزهایی که در یخچال خانه ات نگه داشته ای می توانم بگویم که در چند سال آینده وضعیت سلامتی جسمی و یا درامدت به چه صورت پیش خواهد رفت .

با دیدن یخچال خانه ات می توانم پیش بینی کنم که روابط خانوادگی ات بهتر میشود یا بدتر میشود .

این پیش بینی نه تنها با دیدن محتویات یخچال خانه قابل پیش گویی هست ، بلکه از طریق اطرافیانت و دوستانی که برای خود انتخاب کرده ای هم میشود این پیش بینی را کرد .

از طریق اینکه چه نوع لباسی می پوشی از طریق اینکه چطور صحبت می کنی ، از اطریق اینکه چه کتاب هایی می خوانی ، از طریق اینکه چه فیلم هایی را می بینی و از طریق اینکه چه شبکه های اجتماعی و افرادی را فالو و دنبال می کنی و از طریق اینکه اوقات فراغتت را چگونه می گذرانی و هرکاری و هر نوع فکری میشود ، نه تنها آینده شما را بلکه آینده هر انسانی دیگرا را می توان پیش بینی کرد ، اگر مسیر و شیوه زندگی اش را تغییر ندهد .

مجموعه ای از همه این رفتارها که ناشی از کانون توجه مان بر جنبه هایی از زندگی و نوع نگرش ما نسبت به خودمان و توانایی هایمان و ارزشمند دانستن خود است ، زنجیره ای از رفتارها و عادت های فکری روزانه را بوجود می آورند که به آن سبک زندگیمی توان گفت .

اگر چاق هستیم و یا لاغر اگر پولدار هستیم و یا کم پول ،اگر فرد خوشحالی هستیم و یا معمولا ناراحت ، اگر فردی در آرمش و در صلح هستیم و یا در اضطراب و نگرانی ، اگر فرد خنده رویی هستیم و یا اخمو ، همه نتیجه ای از سبک و روشی که برای زندگی خود در پیش گرفته ایم ، است .

آیا همه ی انسان ها سبک زندگی یکسانی دارند ؟

پاسخ قطعا خیر است ، همه ما در جهانی زندگی می کنیم که سرشار از تضاد و دوگانگی هست ، یعنی هم خوب دارد هم بد ، هم موفقیت دارد هم شکست ،هم روز دارد هم شب ، هم گرسنگی دارد هم سیری، هم ثروت دارد هم فقر و به دلیل خواسته های متفاوت و میزان توانایی در کنترل احساسات و عواطف و تجربه های متفاوت و باورها و نگرش های متفاوت و برداشت های متفاوتی که از نتیجه اعمال خود کسب کرده ایم ، هر کدام از ما سلیقه های متفاوتی از نوع زندگی کردن ، داریم .

آیا داشتن یک سبک زندگی اجباری است ؟

سبک و روش زندگی یک نوع نگرش است ، مثل فکر کردن ، آیا می توانیم بگوییم که فکر کردن اجباری است و ایا می شود من فکر نکنم ؟ فکر کردن و توجه کردن خود به خود اتفاق می افتد و این جز طبیعت ما انسان ها است ، تنها وظیفه و کاری که ما باید انجام دهیم کنترل فکر کردن و کنترل توجه کردن مان است .

در مورد نحوه زندگی کردن هم دقیقا به همین صورت است ، یعنی سبک زندگی خود به خود اتفاق می‌افتد و هر کسی ممکن است سبک زندگی متفاوتی داشته باشد ، اما کنترل و هدایت آن کاملا به دست ما است .

در واقع ما چه بخواهیم چه نخواهیم ، نمی‌توانیم سبک زندگی نداشته باشیم ، حتی خود سبک زندگی نداشتن هم ، خودش می تواند یک نوع سبک زندگی باشد . تنها کاری که می‌توانیم بکنیم این است که سبک و راه و روش خود را آنگونه که به نفعمان است هدایت و کنترل کنیم و بهبود بدهیم .

مهمترین عامل موثر بر سبک زندگی چیست ؟

مهمترین عامل که بر سبک زندگی ما تاثیر می گذارد نوع نگرش و باورهای مان که از تجربه‌های خود دریافت می کنیم ، می باشد . در واقع هر کدام از ما در زندگی هر کاری را که انجام می دهیم بر اساس باورهای مان است که از تجارب و از الگوهای زندگی مان کسب کرده ایم ، می باشد .

مثلاً اگر کسی در زندگی خود سبکی را در پیش گرفته که در آن غذا های ناسالم خوردن و پرخوری کردن و چاق بودن و اضافه وزن داشتن ، برایش اهمیتی ندارد ، یعنی تناسب اندام برایش مهم نیست ، و این به دلیل نگرش ها و باورهایی است که نسبت به تناسب اندام داشتن و چاق بودن و پرخوری در خود فرد وجود دارد و اگر کسی سبکی را در پیش گرفته که در آن ورزش کردن تناسب اندام داشتن زیبایی اهمیت و اولویت دارد به خاطر باورهایی که نسبت به زیبایی و تناسب اندام و تغذیه مناسب در او وجود دارد ، می‌باشد .

هر راه و روشی که داشته باشیم ، مهم این است که همواره از خود بپرسیم سبک زندگی که آن را در پیش گرفته ام آیا شرایطی را که در زندگی می خواهم تجربه کنم را ایجاد می کند یا خیر ؟ آیا من را به آنچه که از زندگی خود می خواهم تجربه کنم می رساند و یا خیر ؟ این مهمترین سوالی است که پاسخ به آن به ما نشان می دهد تا اگر طریقه مناسبی را در پیش نگرفته ایم ، پس بهتر است ، آن را تغییر دهیم .

هیچ سبک زندگی خوب یا بدی وجود ندارد ، هرکس بر اساس خواسته هایش سبک زندگی خودش را دارد .

جهان – جهان شو

در واقع هیچ سبک زندگی خوب یا بدی وجود ندارد ، نمی‌توانیم بگوییم این سبک زندگی خوب است و آن سبک زندگی دیگر بد است ، بهتر است به کسی نگوییم سبک زندگی من خوب است و سبک زندگی تو بد است ، اگر سبک زندگی که در پیش گرفته ایم ما را به شرایط مورد علاقه مان نزدیک می کند می توانیم بگویم که سبک زندگی ام مناسب و همجهت با خواسته هایم است .

هر فرد سبک زندگی مربوط به خودش را دارد و نگرش ها و تفکرات و باورها و اعمال آن فرد آن سبک زندگی را برایش ایجاد می‌کند .

پس آنچه را که ر فردی می خواهد از زندگی اش تجربه کند با سبکی که در پیش گرفته محقق می شود ، برای فرد دیگری که خواسته‌های متفاوتی دارد سبک زندگی دیگری نیز برای خود را در پیش گرفته است که او هم از روشی که برای زندگی خود انتخاب کرده به خواسته های خود دست پیدا می کند .

توجه داشته باشیم در اینجا منظور من از دست یافتن به خواسته ها ، خواسته هایی هستند که فقط همسنگ و هم مدار با شخصیت فعلی فرد است ، می باشد . مثلا فردی شخصیتی با اعتماد بنفس بالا را دارد و خواسته او توانایی صحبت کردن در جمع است ، او هر روز جلوی آینه تمرین سخن رانی را انجام می دهد و عوامل ذهنی که به او در صحبت کردن کمک می کند را در خود تقویت می کند ، چنین سبک زندگی برای این فرد ، در این بخش از خواسته هایش است ، و اگر همین روش را ادامه دهد و خود را در صحبت کردن قوی کند قطعا شرایط مورد علاقه اش را تجربه خواهد کرد .

و اگر فردی دارای عزت نفس پایینی است و به ظاهر و آرستگی خود اهمیت نمی دهد ، در واقع عمل او نشان میدهد که زیبایی را نمی خواهد و او زشتی و نامرتب بودن را می خواهد و می پسندد ، این سبک و طریقت زندگی کردن هم این فرد را به این خواسته اش می رساند چون خواسته ی او همسنگ با شخصیت او است .

در واقع سبک زندگی هر فرد اگر همجهت با خواسته هایش باشد قطعا او آن شرایط مورد نظر خود را تجربه خواهد کرد ، اما یک نکته مهم را باید به یاد داشته باشیم و آن هم این است که :

اعمالی که انجام میدهیم نشان میدهد واقعا ما چیزی را می خواهیم یا فقط به آن فکر می کنم .

جهان – جهان شو

امیدوارم همه ما سبک زندگی را در پیش گرفته باشیم که شخصیتی همسنگ و همفرکانس و همجهت با خوایسته هایمان را در ما ایجاد کند و در آن صورت است که ما در مدار تجربه خواسته های خود قرار گرفته ایم .

امیدوارم توانسته باشم تا به زبانی ساده مفهوم سبک زندگی را بیان کرده باشم ، من جهان هستم و از اینکه با نگاه زیبایتان در این سفر کوتاه در کنار من بودید از شما بسیار ممنون و سپاسگزارم .

لطفاً برای من بنویسید ، شما چه سبک زندگی را در پیش گرفته اید آیا سبک زندگی تان آن شرایطی را که می خواهید تجربه کنید را برایتان ایجاد می کند و شما را به آنچه که می خواهید می رساند یا خیر، چرا؟ با لذت منتظر خواندن نظرات و تجربه های قشنگتون هستم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید